Udmeldelse af Folkekirken


Mange af Forn Siðrs medlemmer har tidligere været medlem af Folkekirken, andre er ikke døbt i kirken, og har derfor aldrig været registreret der. Og så er der sikkert en mindre del af foreningens medlemmer, der har dobbeltmedlemskab. Dette forhold er en privatsag, og er ikke noget, som Forn Siðr som organisation blander sig i.

Men ifølge Folkekirken må du ikke være medlem af Folkekirken og andre trossamfund samtidig. Og indmeldelse i f.eks. Forn Siðr vil ikke automatisk medføre en udmeldelse af Folkekirken.

Hvis man ønsker at melde sig ud af Folkekirken, skal man derfor selv henvende sig til den lokale præst eller kirkekontoret i det sogn, hvor man bor. Forn Siðr vil naturligvis gerne hjælpe de potentielle og nuværende medlemmer, der af en eller anden grund ønsker hjælp til at tage skridtet ud af folkekirken.

Udmeldelsen registreres i den elektroniske kirkebog og CPR-registret. Du kan læse mere på Borger.dk om udmeldelse.

Udmeldelsen afskærer ikke en fra at komme i kirkerne, blive begravet/bisat på den lokale kirkegård (fra kapellet f.eks.) eller for den sags skyld melde sig ind igen, hvis det skulle blive aktuelt. Den tænkte situation, at man vil have sit barn døbt i kirken som ikke-medlem, vil også kunne lade sig gøre.

Priserne på at komme i jorden på kirkegårdene, når den tid kommer, vil dog ofte være højere for ikke-medlemmer.

Kontakt gerne Forn Siðr, hvis du har behov for råd og vejledning, eller brug for hjælp til det praktiske ifm. en udmeldelse.